Czy żaluzje fasadowe to dobre zabezpieczenie antywłamaniowe?

Bez względu na to czy mowa o budynku mieszkalnym, komercyjnym, czy nawet przemysłowym, coraz częściej inwestuje się w zewnętrzne osłony okienne. Spełniają one wiele ważnych funkcji od ochrony przed zbytnim nagrzaniem wnętrza, wiatrem, hałasem i zanieczyszczeniami, po ochronę przed włamaniem i wejściem niepowołanych osób. A jak sytuacja wygląda w przypadku montażu żaluzji fasadowych?

Szukając zewnętrznych osłon okien w różnego rodzaju budynkach, warto postawić na praktyczność i wielofunkcyjność wybranego rozwiązania. W tym zakresie żaluzje fasadowe zdecydowanie wysuwają się na prowadzenie. Popularność zyskują dzięki wysokiej jakości wykonania, możliwościom ochrony wnętrza przed wieloma czynnikami jak choćby zbytnie nasłonecznienie oraz wyglądowi, który będzie pasował zarówno do nowoczesnych, jak i nieco starszych budowli.

Żaluzje fasadowe – na czym polega ich fenomen?

Żaluzje i rolety zewnętrzne stają się dziś niezbędną częścią większości elewacji. Nie dość, że uzupełniają jej eleganckie wykończenie to pełnią również funkcję przeciwsłoneczną. Żaluzje fasadowe to wariant, dzięki któremu swobodnie można kontrolować ilość wpadającego do wnętrza światła, ustawiając lamele pod preferowanym kątem, zasłonić się przed spojrzeniami przechodniów i zwiększyć wartość dekoracyjną budynku. Największą zaletą tego typu akcesoriów okiennych, jest ich wytrzymałość. Ponieważ służą do zaciemniania i ochrony fasady, muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na działanie zmiennych warunków pogodowych: wysokiej i niskiej temperatury, opadów deszczu i śniegu, promieniowania UV. Lekka konstrukcja umożliwia montaż żaluzji w budynkach, gdzie wykorzystano duże przeszklenia: banki, biurowce, nowoczesne domy i wille. Elegancko wygląda na konstrukcjach, gdzie jest większa ilość metalowych czy aluminiowych elementów. Poziome żaluzje fasadowe bardzo często można sterować elektrycznie, a nawet z poziomu aplikacji w telefonie, co zwiększa komfort ich użytkowania. Pozwalają na całkowite lub częściowe przesłonięcie okna. Dzięki temu można nawet zupełnie zaciemnić wnętrze, co przyda się szczególnie latem, podczas upalnych dni i nocy. Zwiększa to termoizolację budynku i pozwala schłodzić pomieszczenia nawet o 10 stopni Celsjusza. Wybierając odpowiednie ustawienia, można okno zupełnie odsłonić, a żaluzja schowa się na tyle, że nie będzie widoczna.

Właściwości antywłamaniowe – czy możemy być bezpieczni?

Z pozoru delikatne i lekkie żaluzje fasadowe, mogą nie wyglądać jak coś, co skutecznie powstrzyma włamywacza przed wejściem do budynku. Nic bardziej mylnego! Żaluzje zewnętrzne to najlepszy ze sposobów na zabezpieczenie mienia i budynku przed nieupoważnionymi osobami. Wybierając model żaluzji, warto zastanowić się nad sposobem ich montażu, rozmiarem i wykorzystanym mechanizmem, które wpływają na poziom komfortu i bezpieczeństwa. Żaluzja fasadowa z napędem elektrycznym pod zabudowę elewacji wykonana jest z trwałych materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i działanie człowieka. Znaczenie ma tu również pewien aspekt psychologiczny, gdyż zakrycie okna tak szeroką konstrukcją może po prostu zniechęcić potencjalnych złodziei do próby wejścia do wnętrza pomieszczenia.