Jak dobierać rozmiar rolety?

Podczas wyboru rolet wewnętrznych skupiamy się przede wszystkim na ich walorach estetycznych, dobieramy wzory, kolory, materiały. Kiedy już zdecydujemy, jak powinny wyglądać osłony okienne w naszym domu czy mieszkaniu, trzeba jeszcze wykonać dokładne pomiary okien w celu określenia rozmiarów rolet. To zadanie wymaga nieco zaangażowania. Rolety nie mogą być ani za małe, ani za duże, gdyż nie będą właściwie spełniać swoich funkcji, a dodatkowo mogą utrudniać swobodne otwieranie okien. W tym wpisie podpowiemy, na co trzeba zwrócić uwagę, dobierając rozmiar rolety.

Wykonaj dokładne pomiary przed zakupem rolet

Kupowanie rolet “na oko” nie jest dobrym pomysłem. W tym przypadku niezbędne jest dokonanie bardzo skrupulatnych pomiarów. Właściwie jest to jedna z pierwszych czynności, jaką powinniśmy dokonać przed złożeniem zamówienia. Mierzymy oczywiście okna, na których dane osłony będą zamontowane. Pomiarów najlepiej dokonywać metalową miarką, z dokładnością co do milimetra. Zachęcamy, aby każde okno zmierzyć przynajmniej dwa razy, aby mieć pewność, że uzyskane wartości są poprawne.

Kiedy już dokładnie wiemy, jakie są wymiary okien, dostosowujemy je do rodzaju rolet, które planujemy zakupić. Pamiętaj, że jedne rolety będą potrzebowały więcej miejsca, a inne mniej. Różnice ujawniają się też w sposobie montażu, np. do ramy okna, do ściany lub sufitu. Można zdecydować się na montaż inwazyjny lub nieinwazyjny. Musisz dokładnie określić, jaką przestrzeń masz do dyspozycji i do zagospodarowania w obrębie danego okna. Najlepiej zapisz wszystkie pomiary, aby nie doszło do pomyłki podczas zamawiania rolet.

Wymiary rolet w zależności od rodzaju osłon okiennych

Dokładne wymiary rolet zależą od ich rodzaju. Przykładowo, w przypadku rolet wolnowiszących, które wymagają montażu rolki na ścianie nad oknem, do szerokości wnęki okiennej dodajemy ok. 10 cm. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że roleta zasłoni całe okno. Wysokość mierzymy od miejsca, w którym planujemy zamontować rolkę rolety, aż do parapetu, podłogi lub miejsca, gdzie kończy się okno. W niektórych przypadkach uzasadnione jest, aby długość takiej rolety była większa niż okno, jednak nigdy nie powinna być mniejsza.

Wybierając rolety warto dokładnie zapoznać się z sugestiami producenta dotyczącymi dokonywania pomiarów okien pod konkretne osłony okienne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy i kontaktu — nasi specjaliści chętnie pomogą w doborze odpowiedniego rozmiaru wybranej rolety. Zawsze najlepiej skorzystać z profesjonalnego zdjęcia pomiarów przez naszych specjalistów. Mamy wtedy pewność idealnie dostosowanej rolety do własnych wymagań.