Kiedy i jak wietrzyć mieszkanie? Cenne wskazówki

Wietrzenie mieszkania jest niezbędne, niezależnie od pory roku. Powinniśmy robić to jak najczęściej, bo potrzebujemy świeżego powietrza. Pamiętajmy o wietrzeniu pomieszczenia, przed pójściem spać, bo wtedy naprawdę odpoczniemy. Otwieranie okien powala lepiej funkcjonować, a dzieciom odrabiać lekcje. Wietrzenie mieszkania zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni. Może nas to dziwić, ale bardzo szczelne okna PCV, zapewniają ciepło, ale nie mamy dostępu do świeżego powietrza, więc otwierajmy szeroko skrzydła stolarki okiennej, by wpuścić świeże powietrze. W szczelnych pomieszczeniach, bez dostępu świeżego powietrza tworzy się mikroklimat. Z kolei wilgotność powietrza jest doskonałą pożywką dla mikroorganizmów, które bardzo szybko się rozwijają.

Unikajmy jednak przeciągów. Jeśli więc otwieramy okna, zamykajmy drzwi do każdego pomieszczenia. Jeśli mamy zamontowane rolety, nie musimy obawiać się o przeciąg. Dobrze jest założyć żaluzje, bo wtedy spokojnie możemy otwierać okna, bez żadnych obaw. Firma Sunrise Control oferuje wiele produktów, które sprawdzą się podczas wietrzenia mieszkania. Ilość czystego powietrza w naszym domu wpływa zarówno na nasze zdrowie, jak i stan budynku mieszkalnego. W szczelnych pomieszczeniach, bez dostępu świeżego powietrza tworzy się mikroklimat. Wysoka wilgotność powietrza stanowi doskonałą pożywkę dla mikroorganizmów, które w takich warunkach bardzo szybko się rozwijają.

Jakie są skutki niewietrzenia pomieszczeń?

Niewietrzenie pomieszczeń, powoduje tzw. zaduch w mieszkaniu. Jest ciężkie powietrze i nie mamy czym oddychać. Nie możemy przebywać w takich pomieszczeniach, bo odbija się to na naszym zdrowiu. W mieszkaniu przebywa na co dzień kilka osób, więc każdy się poci, niektórzy mają nieświeży oddech, do tego wieszamy pranie na suszarce i gotujemy. To wszystko sprawia, że mieszkanie wymaga regularnego wietrzenia. Często czujemy suche powietrze. Latem otwieramy bez problemu okna, natomiast zimą obawiamy się ze względu na niskie temperatury powietrza. Bez względu na aurę, powinniśmy wietrzyć mieszkanie. Najczęstsze skutki niewietrzenia pomieszczeń to np.: choroby alergiczne, nadciśnienie i o choroby układu oddechowego; gorsza koncentracja, obniżona odporność, złe samopoczucie, zwiększone ryzyko tworzenia się pleśni i grzybów na ścianach, szczególnie w łazienkach. Chcąc czuć się komfortowo w swoim mieszkaniu, musimy je wietrzyć. Nawet gdy mamy chorą osobę w łóżku, powinniśmy wywietrzyć pokój, w którym przebywa. A jeśli obawiamy się, że dostanie się do pomieszczenia jakiś owad latający, np. komary latem lub osa, możemy zastosować moskitiery, które pozwolą wywietrzyć mieszkanie bez obaw, że do środka dostaną się niebezpieczne insekty.

Kiedy i jak wietrzyć mieszkanie?

Wiele osób unika otwierania okien, wręcz zakazują tych czynności, bo jest zimno na dworze, a mieszkanie jest nagrzane. Poza tym problem jest przez podzielniki ciepła, które generują koszty ogrzewania. Oczywiście, że skala na podzielniku się podniesie, kiedy zimą otworzymy okno. Musimy więc zakręcić ogrzewanie, na czas wietrzenia. Wtedy nie zapłacimy wyższego rachunku. Po zamknięciu okna odczekajmy jakiś czas i dopiero ustawmy zawór ciepła. Mieszkanie powinniśmy wietrzyć rano oraz wieczorem, jak już wspominaliśmy, przed pójściem spać. Jeśli mamy zamontowane okna PCV, możemy swobodnie uchylić jedno skrzydło. Dobrze jest otwierać okna na oścież. Zimą wietrzymy krótko, ale bardzo intensywnie. Chodzi o to, żeby nie wyziębić mieszkania, bo będziemy mieli problem z dogrzaniem. Nawet 5 – 10 minut wietrzenia mieszkania zimą, doskonale wpływa na nasze zdrowie. Wietrzymy nie tylko pokoje, ale też łazienkę i kuchnię, by zapobiec tworzeniu się grzyba na ścianach. Pamiętajmy, że codzienna wymiana powietrza we wnętrzach, zmniejsza ilość wirusów i bakterii, przez co rzadziej chorujemy, gdyż organizm ma warunki do regeneracji. Chodzi o dostarczenie mu tlenu, pierwiastka niezbędnego do życia.