Czy kolor rolet ma znaczenie?

Rolety okienne stanowią nie tylko bardzo przydatny element użytkowy, ale również świetną dekorację wnętrza. Aby mogły one dobrze pełnić obie te role, konieczny jest dobry dobór ich kolorystyki. Powinny pasować do wnętrza i dobrze spełniać swoją funkcję. W zależności od potrzeb można zdecydować się na stonowane, neutralne barwy, bądź nieco bardziej poszaleć z doborem kolorystyki. Dzięki bardzo szerokiemu wachlarzowi kolorów oferowanych przez przedsiębiorstwa produkujące i sprzedające rolety nie można narzekać na wybór.

Czym kierować się podczas wyboru kolorystyki rolet do mieszkania czy domu?

Jednym z najważniejszych parametrów, którym należy kierować się podczas doboru rolet okiennych, jest poziom nasłonecznienia pomieszczeń. Jeżeli do danego pokoju wpada w ciągu dnia naprawdę dużo światła słonecznego, z powodzeniem można zdecydować się na ciemniejsze kolory rolet. Ten rodzaj barw sprawdzi się również w pomieszczeniach, w których wymagane jest większe zaciemnienie. W przypadku pomieszczeń mało nasłonecznionych lepszym wyborem będą jasne, cieplejsze barwy. Dzięki temu pokój nie zostanie zbytnio zaciemniony, co mogłoby spowodować optyczne zmniejszenie się przestrzeni.

Dobierając rolety, konieczne jest dopasowanie ich pod preferencje domowników. Jedni nie czują się zbyt dobrze w zimnych, skandynawskich wnętrzach dopełnionych ciemnoszarymi roletami, natomiast inni będą czuli się w nich doskonale. W przypadku pomieszczeń służących do wypoczynku, czyli sypialni czy pokoju dziecięcego warto wybrać stonowane, spokojne barwy. W kuchni czy salonie można zdecydować się na nieco bardziej wyraziste barwy, przyciągające wzrok i pobudzające zmysły.

Jako że obecnie doceniane są funkcjonalne połączenia, istnieje możliwość zamówienia jasnych kolorów rolet, które będą jednocześnie zaciemniały wnętrze i chroniły je przed nadmiernym nagrzewaniem. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza do niewielkich pomieszczeń, które trzeba optycznie powiększyć, jednocześnie chroniąc przed zbyt dużym nasileniem promieni słonecznych. Jak widać, kolor rolet ma ogromne znaczenie, jest jednym z najważniejszych parametrów wpływających na wybór rolet, oraz ich odbiór przez domowników.