Korzyści z rolet zewnętrznych w sezonie letnim i zimowym

Rolety zewnętrzne są niezwykle funkcjonalne, dlatego coraz częściej montowane są w nowoczesnych domach. To solidne, wytrzymałe i trwałe osłony okienne, które spełniają wiele istotnych funkcji, m.in.:

  • stosowane są w celu ochrony wnętrz przed różnorodnymi czynnikami atmosferycznymi, przede wszystkim wiatrem, śniegiem, deszczem, słońcem;
  • sprzyjają zachowaniu prywatności i wpływają na poczucie bezpieczeństwa domowników. Nawet standardowe rolety znacznie opóźniają czas ewentualnego włamania. Aby rolety wykazywały właściwości antywłamaniowe, ich konstrukcja musi być wzmocniona i zamontowana zgodnie z obowiązującymi normami;
  • zapewniają izolację akustyczną, obniżając poziom odczuwalnego hałasu dobiegającego do pomieszczeń z zewnętrz;
  • zapewniają dobrą izolację termiczną. W okresie letnim przeciwdziałają nadmiernemu nagrzewaniu pomieszczeń, w okresie zimowym zapobiegają utracie ciepła.

W tym przypadku skupmy się przede wszystkim na kwestii izolacji termicznej rolet zewnętrznych, które okazują się bardzo przydatne zarówno zimą, jak i latem.

Rolety zewnętrzne na lato

Szyby przepuszczają średnio ok. 80% promieni słonecznych. O ile podczas słonecznych, ale chłodnych bądź letnich dni nie stanowi to problemu, o tyle w trakcie upałów pomieszczenia mogą być przez to nadmiernie nagrzane. Montując w oknach rolety zewnętrzne możemy skutecznie ograniczyć ten efekt. Dlaczego w tym przypadku rolety zewnętrzne są skuteczniejsze od rolet wewnętrznych? Ponieważ osłona zamontowana na zewnątrz odbija promienie słoneczne zanim jeszcze dotrą one do szyby, przez co bariera termiczna jest znacznie skuteczniejsza. Zaciemnienie okien roletami zewnętrznymi sprawi, że nawet podczas dużych upałów w mieszkaniu pozostanie przyjemny chłód.

Rolety zewnętrzne na zimę

Okna mogą przyczyniać się do strat ciepła nawet do 15-25%. Efekt ten można ograniczyć stosując rolety zewnętrzne. Tak zwana poduszka powietrzna, która tworzy się pomiędzy oknem a pancerzem rolety, działa niczym dodatkowa warstwa izolująca. W ten sposób można zapewnić sobie nie tylko przyjemne ciepło w mieszkaniu, ale również znacznie obniżyć koszty ogrzewania.