Osłony okienne do salonu – żaluzje czy rolety? 

Salon to miejsce spożywania posiłków, odpoczynku oraz przyjmowania gości. Właśnie dlatego ważne jest, aby to pomieszczenie było komfortowe. Estetyczne wykończenie czy dobór odpowiednich mebli mają duże znaczenie. W salonie najczęściej znajdują się duże okna, przez które wpada sporo światła. Jednak szczególnie w okresie letnim nadmierna ilość promieni słonecznych może być uciążliwa. Oprócz tego domownicy potrzebują też prywatności, która nie byłaby możliwa do osiągnięcia bez osłon okiennych. Czy w salonie lepiej sprawdzą się żaluzje, czy może rolety?

Czym się różnią rolety od żaluzji?

Zastanawiając się, jakie osłony okienne najlepiej się sprawdzą w salonie, warto najpierw wziąć pod uwagę to, czym właściwie różnią się żaluzje od rolet. Konstrukcja rolet składa się z tkaniny, która jest nawijana na wałek, który w zależności od preferencji może być albo odsłonięty, albo schowany w kasecie okna. Żaluzje natomiast znacząco się od nich różnią, ponieważ jest to system poziomych lameli, które użytkownik może ustawiać pod dowolnym kątem, a zatem regulować stopień oświetlenia, który wpada do salonu.

Kiedy warto postawić na rolety, a kiedy na żaluzje?

Wybierając pomiędzy roletami a żaluzjami, warto zwrócić uwagę zarówno na ich konstrukcję, która znacząco się od siebie różni, jak i na trwałość, łatwość czyszczenia czy walory estetyczne. W kwestii wyglądu osłon okiennych warto kierować się przede wszystkim stylistyką pomieszczenia i dobrać taki produkt, który będzie pasował do konkretnego wnętrza. Kolejną kwestią, jest materiał, z którego są wykonane. Rolety zwykle są produkowane z tkanin naturalnych albo mieszanek tkanin naturalnych z syntetycznymi, dzięki czemu odpowiednio dobrane świetnie wpisują się w charakter każdego wnętrza.

Z kolei żaluzje kiedyś były robione głównie z aluminium, natomiast dziś na popularności coraz bardziej zyskują żaluzje drewniane i z tworzyw sztucznych, które nie tylko są bardziej estetyczne, ale również lepiej sobie radzą z nagrzewaniem. Należy podkreślić, że czyszczenie żaluzji jest większym wyzwaniem z uwagi na dużą liczbę elementów, z których się składają. Ciekawym rozwiązaniem, które jest kompromisem pomiędzy żaluzjami i roletami, są żaluzje plisowane, ponieważ ani nie posiadają wałka, ani nie można ustawiać ich pod dowolnym kątem.