Jakie osłony okienne sprawdzają się najlepiej we wnętrzach biurowych?

W biurze każdy pracownik powinien czuć się komfortowo nie tylko psychicznie, ale także fizycznie. Negatywny wpływ na samopoczucie pracowników mają szczególnie czynniki środowiskowe takie jak: nieodpowiednia temperatura, zły przepływ powietrza i niekorzystne oświetlenie. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich osłon okiennych można stworzyć przyjazne warunki pracy i dodatkowo uatrakcyjnić wystrój pomieszczenia.

Rolety – maksymalna funkcjonalność i nowoczesny design

Obecnie w przestrzeniach biurowych rolety ze względu na swoją bardzo dobrą funkcjonalność i łatwość w utrzymaniu cieszą się dużą popularnością. Na rynku dostępne są różne rodzaje rolet, które różnią się między sobą sposobem obsługi, dodatkowymi funkcjami i przeznaczeniem.

Do pomieszczeń, gdzie ważne jest odpowiednie zaciemnienie (np. podczas prezentacji multimedialnej), świetnie sprawdzą się rolety typu dzień-noc. Ich konstrukcja złożona z naprzemiennie ułożonych pasów zaciemniających i transparentnych, umożliwia pełną regulację docierającego światła, a nawet jego całkowite ograniczenie. Ponadto rolety dzień-noc charakteryzują się uniwersalnym wyglądem, dzięki temu idealnie dopasują się do każdego wnętrza.

Natomiast kiedy przestrzeń biurowa powinna być dobrze oświetlona, warto zastosować rolety materiałowe o dużej przezroczystości, które nie zablokują dostępu do światła dziennego, a jedynie je rozproszą. Na szczególną uwagę zasługują rolety screen, które dodatkowo redukują powstawanie refleksów na monitorach, a także odbijają energię słoneczną, przez co umożliwiają zachowanie komfortowej temperatury pomieszczenia, zwłaszcza w słoneczne, letnie dni.

Coraz częściej w biurach można spotkać rolety plisowane, które dzięki swojej budowie dają możliwość swobodnej regulacji położenia materiału poprzez jego umieszczenie na dowolnym fragmencie i dogodnej wysokości okna.

Żaluzje – praktyczna klasyka biurowa

Chętnie stosowaną formą osłony w biurowcach są żaluzje poziome zarówno te aluminiowe, jak i drewniane, ponieważ ich budowa pozwala na pełną i swobodną regulację źródła światła.

Żaluzje stworzone z aluminium skutecznie chronią przed promieniami słonecznymi, poprzez ich odbicie od swojej powierzchni – dzięki temu zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się biura. Żaluzje drewniane również charakteryzują się dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Co więcej, ich wygląd pozytywnie wpływa na wystrój pomieszczenia, dodając mu przytulności. Jednak drewno w przeciwieństwie do aluminium przyciąga kurz, zatem wymaga częstego czyszczenia.

Warto też wspomnieć o materiałowych żaluzjach pionowych zwanych verticalami. Przeznaczone są przede wszystkim do osłony większych powierzchni okiennych. Za ich pomocą można skutecznie i szybko regulować ilość światła przedostającego się do pomieszczenia.