Porównanie rolet wolnowiszących i kasetowych

Każdy z nas lubi, kiedy do naszego mieszkania wpada światło słoneczne, znacznie po długiej i szaroburej zimie. Jednak wystarczy kilka ciepłych i słonecznych dni, żebyśmy przypomnieli sobie o tym jak przydatne okazują się rolety okienne.

Dzięki nim możemy kontrolować ilość światła w danym pomieszczeniu. Z kolei, przy wysokich temperaturach dobre rolety,  potrafią zmniejszyć proces nagrzewania się danego obszaru od padającego światła.

Dodatkowo, po odpowiednim dopasowaniu mogą okazać się idealnym dopełnieniem naszego wystroju wnętrz. Warto jednak, przed ich zakupem, zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku i dobrać rolety zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami. Szczególną popularnością cieszą się rolety wolnowiszące oraz kasetowe.

Rolety wolnowiszące

Pośród wielu proponowanych sposobów zasłaniania okien, najbardziej klasycznym i popularnym rozwiązaniem są rolety wolnowiszące. Ich największa zaleta to duża dowolność montażu. Można je bowiem zamontować zarówno na ścianie, we wnęce, na ramie okna, lecz także nawet na suficie. Charakteryzują się nie tylko nieskomplikowanym montażem, który można wykonać samodzielnie, lecz także łatwą metodą sterowania za pomocą łańcuszka lub systemu elektrycznego sterowania.

Rolety wolnowiszące nie tylko sprawdzą się przy kontroli ilości wpadającego światła oraz ciepła, lecz także można je wykorzystać do innych celów np.: przesłonięcia wnęki lub jako ekran projekcyjny. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest szeroki i zróżnicowany wybór kolorów i materiałów rolet wolnowiszących. Dzięki ich popularności, są również jednym z tańszych rozwiązań.

Rolety kasetowe

Budowa i montaż rolet kasetowych nieco różni się od tych wolnowiszących. Rolety kasetowe są montowane na skrzydle okna, a po bokach posiadają specjalne prowadnice, które zapewniają utrzymanie się tkaniny w takiej samej odległości od okna, nawet w przypadku otwierania okna w sposób uchylny. Dodatkowo, sprawiają, że całkowite zasłonięcie okna jest bardziej efektowne, ponieważ nie posiada prześwitów po bokach.

Najbardziej znaczącym atutem tego rodzaju rolet, jest zamontowana kaseta, która umożliwia zabezpieczenie zwiniętego materiału tkaniny. Dzięki temu nie jest on podatny na kurz, brud i zniszczenia. Obecność eleganckiej kasety sprawia również, że okno z roletami wydaje się bardziej schludne i estetyczne.