Poziome czy pionowe – jakie żaluzje wybrać?

Żaluzje to popularne i bardzo uniwersalne wewnętrzne osłony okienne, które dostępne są obecnie w kilku wariantach. Wybierać można nie tylko spośród różnych materiałów (w tym drewna i aluminium), ale również specyfiki ułożenia lameli – pionowo lub poziomo. I to właśnie tej drugiej kwestii przyjrzymy się nieco bliżej w tym artykule, bo chociaż żaluzje poziome są obecnie bardziej popularne, to jednak nie można odmówić pewnych zalet użytkowych żaluzjom pionowym.

Uniwersalne żaluzje poziome

Jak już zostało wspomniane, żaluzje poziome są bardzo chętnie wybierane przez klientów, szczególnie do domów jednorodzinnych. Mogą być wykonane z aluminium lub drewna. Oba te materiały zapewniają trwałość, łatwość użytkowania oraz wysoki poziom estetyki. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów oraz rozmiarów lamelek, dzięki czemu każdy bez większego problemu znajdzie model idealny dla własnych potrzeb.

Żaluzje poziome umożliwiają bardzo łatwą zmianę kąta nachylenia lamelek, więc można swobodnie i szybko regulować stopień nasłonecznienia. Montuje się je podobnie jak rolety, a kaseta może być przymocowana do ściany nad oknem lub ramy okna.

Żaluzje poziome znajdują zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i obiektach użytku publicznego. Ze względu na specyfikę ułożenia lameli może gromadzić się na nich kurz, jednak ich regularne czyszczenie nie sprawia zbyt wielu trudności. Wystarczy delikatnie przetrzeć żaluzje szmatką, aby skutecznie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń.

Żaluzje pionowe — idealne do okien o dużych rozmiarach

Żaluzje pionowe to alternatywa dla poziomych. Również mogą stanowić doskonałą osłonę okienną w różnych oknach, chociaż najlepiej sprawdzają się w przypadku dużych przeszkleń, np. oknach widokowych. Bardzo często stosowane są w pomieszczeniach użytkowych, np. biurach czy hotelach, aczkolwiek świetnie sprawdzą się też w domach prywatnych. Świetnie komponują się z nowoczesnymi aranżacjami.

Składają się z szyny sterującej oraz pionowo wiszących pasków. Najczęściej wykonane są z tkaniny, ale występują też warianty z PCV czy metalu. Również są bardzo wygodne i łatwe w codziennej obsłudze. Umożliwiają regulację stopnia nasłonecznienia. Mogą występować nie tylko jako osłona okienna, ale również funkcjonalna przegroda pomieszczeń.