Różne rodzaje żaluzji do domów i mieszkań

Okna w mieszkaniach mogą być zasłaniane na wiele różnych sposobów. Coraz częściej jednak decydujemy się na praktyczne, łatwe w użyciu i estetycznie wyglądające żaluzje. To świetny sposób, aby ograniczyć ilość wpadającego do pomieszczeń światła, zapewniając sobie atmosferę intymności we własnym domu czy mieszkaniu.

Rodzajów żaluzji jest obecnie na rynku bardzo wiele – zewnętrzne i wewnętrzne, drewniane, aluminiowe, plastikowe i materiałowe, poziome i pionowe. Różnią się wielkością, sposobem montażu, elementami dekoracyjnymi itd. Do najważniejszych zadań każdej żaluzji okiennej zaliczamy:

  • możliwość całkowitego lub częściowego zasłonięcia okna
  • możliwość regulacji ilości wpadającego światła
  • zmniejszenie nadmiaru ciepła w pomieszczeniu
  • ukrycie wnętrza przed niepożądanymi obserwatorami z zewnątrz

Podstawowe rodzaje żaluzji okiennych

Podziału żaluzji można dokonać przede wszystkim ze względu na miejsce montażu – wewnątrz lub na zewnątrz domu bądź mieszkania.

Żaluzje fasadowe montowane są na zewnątrz otworu okiennego. Chronią pomieszczenie przed nadmiarem promieni słonecznych i zbytnim nagrzewaniem się, a także zabezpieczają szklaną powierzchnię przed zewnętrznymi czynnikami czy wandalami. Tworzone są z materiałów cechujących się wysoką jakością i odpornością na czynniki atmosferyczne oraz korozję.

Żaluzje wewnętrzne dzielimy na poziome i pionowe (verticale). Verticale najczęściej znajdują zastosowanie w biurach, ale ostatnimi czasy coraz częściej można je spotkać również w domach i mieszkaniach. Verticale najczęściej montowane są w oknach, spełniając takie same funkcje jak żaluzje poziome, ale niekiedy mogą być umieszczone również na suficie, dzieląc przestrzeń użytkową w danym pomieszczeniu na mniejsze fragmenty niczym ścianka działowa.

Żaluzje poziome wewnętrzne dostępne są w różnych rodzajach. Stosuje się je zarówno do okien fasadowych, jak i dachowym. Znajdują zastosowanie praktycznie w każdym pomieszczeniu.

Z jakich tworzyw mogą być wykonane żaluzje? Obecnie na rynku możemy znaleźć modele żaluzji wykonane z różnorodnych materiałów, w tym drewna, bambusa, aluminium, PCV, tkanin itd.