Jakie są różnice między plisą a roletą?

Rozwiązanie, które wybierzemy do udekorowania naszego okna i regulowania ilości światła wpadającego do wnętrza pomieszczenia, przesądza nie tylko o wyglądzie całej aranżacji, lecz wpływa również na komfort naszego codziennego funkcjonowania. Różne sposoby ozdabiania okna są w rozmaity sposób obsługiwane i pozwalają na osiągnięcie odmiennych efektów. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się zwłaszcza rolety okienne i plisy. Przekonajmy się, w jaki sposób funkcjonują, jak się je obsługuje i na jaki rezultat możemy liczyć, decydując się na jeden lub drugi produkt.

Rolety okienne

Rolety okienne służą do zasłaniania okna za sprawą odwijania materiału z umieszczonego nad oknem wałka. Dzięki systemowi złożonemu ze specjalnego mechanizmu sterowanego łańcuszkiem z tworzywa sztucznego można obracać wałek, powodując zwijanie lub rozwijanie paska materiału. Unosząc się albo opadając, tkanina zasłania lub odsłania okno. Niektóre modele są przystosowane do stosowania napędu elektrycznego. W takim przypadku wałek jest obracany silnikiem elektrycznym.

Wielką zaletą rolet jest duża swoboda w doborze rodzaju i barwy materiału. Może on być grubszy lub cieńszy, co wpływa na ilość wpuszczanego do środka światła. Dostępne są także tkaniny zapewniające możliwość całkowitego zaciemnienia, jak również takie, które są pokryte specjalną folią odbijającą światło, co rzutuje również na zmniejszenie nagrzewania się wnętrza pomieszczenia i jest bardzo przydatne latem.

Plisy

Plisy mają postać materiału, który jest składany w harmonijkę. Jego rozciągnięcie sprawia, że zasłaniamy okno, złożenie powoduje jego odsłonięcie. Ruch tkaniny odbywa się po specjalnych sznurkowych prowadnicach, dzięki czemu cały mechanizm jest stabilny.

Plisy pozwalają na większe dopasowanie uzyskanego efektu do potrzeb użytkownika. Mogą być bowiem odsłaniane w całości lub częściowo. Ich wielką zaletą jest jednak to, że mogą być przesuwane zarówno od dołu, jak i od góry. Dzięki temu okno może być odsłaniane w dowolny sposób. Użytkownik może sam zdecydować czy chce wpuścić więcej światła górą, czy dołem okna. Ma także możliwość odsłonięcia niemal całej powierzchni.

Złożone plisy zawsze jednak zasłaniają część szyby. Wykorzystuje się je zwykle do ograniczania nasłonecznienia, jednak jeśli komuś zależy na całkowitym zaciemnieniu, powinien raczej rozważyć zakup rolet.