Sposoby osłaniania okien dachowych

Urządzanie swojego nowo wybudowanego domu zazwyczaj przynosi wiele radości. Trochę główkowania wymagają klimatyczne pokoje na poddaszu, gdzie skosy dachu nieco ograniczają możliwości aranżacji. Wiele osób łapie się też na tym, że nie ma pojęcia, jak osłonić przed słońcem okna dachowe. Z oczywistych względów nie da się wykorzystać przy nich karnisza i zasłon. Najprostszym sposobem na to może być montaż rolet lub plis. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu tematowi bliżej.

Rolety w oknie

Rolety do okien dachowych trochę różnią się od najtańszych modeli z supermarketów, które możemy zamontować sami. Aby roleta nie zwisała luźno obok okna, montuje się na nim specjalne, szerokie szyny, które utrzymują materiał tuż przy szybie. Producenci rolet zazwyczaj są w stanie dopasować kolor szyn do koloru ram okiennych, dzięki czemu całość wygląda schludnie i elegancko. To w zasadzie koniec różnic. Rolety w oknach dachowych użytkuje się tak, jak każde inne – możemy regulować ilość światła wpadającego domu zsuwając materiał od góry okna ku jego dołowi. Ci, którzy martwią się, że nie uda im się kupić rolet do okien o niestandardowych rozmiarach, są w błędzie. Dobry producent pobierze dokładne wymiary i pomoże nam zasłonić nawet najbardziej nietypowe okna.

A może praktyczne plisy?

Drugim pomysłem na zasłonięcie okien dachowych może być użycie plis. Plisy zwijają się w harmonijkę i poruszają po mocno napiętych linach – nie ma więc tu potrzeby stosowania dodatkowych ramek. Plisy mają jedną przewagę nad zwykłymi roletami. Można je przesuwać zarówno od góry, jak i od dołu. Jeśli więc na poddaszu budzi nas wschodzące nisko słońce, plisę możemy rozsunąć od dołu do połowy okna, by nie raziły nas promienie. Przez górną część okna dalej będziemy mogli widzieć niebo, a w pokoju nie będzie zupełnie ciemno.

Plisy i rolety na poddaszu – czy warto?

Montaż plis lub rolet w oknach dachowych daje nie tylko większy komfort korzystania z pomieszczeń. Plisy z nowoczesnych materiałów mogą też odbijać promienie słońca tak, aby pokoje nie nagrzewały się w lecie i stanowić dodatkową warstwę przy oknie, dzięki której w zimie z domu tak szybko nie ucieka ciepło. Plisy i rolety są dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach, nie ma więc problemu, by znaleźć coś pasującego do danej aranżacji wnętrza.