Wycena rolet okiennych. Orientacyjne koszty

Rolety są najchętniej wybieranym typem osłony okiennej w ostatnich latach. Nie trudno się temu dziwić, ponieważ skutecznie chronią pomieszczenie przed uciążliwymi promieniami słonecznymi, a także wścibskimi spojrzeniami. Ponadto rolety stanowią estetyczne uzupełnienie aranżacji. Jednak, ile trzeba za nie zapłacić i do czego uzależniona jest ich cena? W powyższym artykule przedstawiamy orientacyjne koszty różnych typów osłon okiennych.

Od czego zależy koszt rolet okiennych?

Przede wszystkim cena rolet zależy od ich ostatecznej wielkości. Z racji żucia większej ilości materiałów, rolety o większych rozmiarach będą droższe niż rolety o mniejszym wymiarze. Ponadto z oczywistych względów cena rolet tworzonych na indywidualne zamówienie, w celu dopasowania ich do okien o niestandardowym kształcie i wymiarze będzie podwyższona.

Oprócz wymiarów istotny wpływ na cenę rolet ma także rodzaj materiału. Nieco droższym, ale trwalszym rozwiązaniem będą rolety materiałowe podgumowane oraz żaluzje drewniane. Więcej trzeba także zapłacić za rolety, które są stworzone z tkaniny o właściwościach antystatycznych, zapobiegającej osadzaniu się kurzu.

Dodatkowo cena rolet uzależniona jest od wzoru i koloru tkaniny oraz osprzętu. Ciemniejsze lub wielobarwne modele o oryginalnym wzornictwie będą droższe niż rolety jasne o standardowym designie.

Koszt rolet zależy również od ich właściwości zaciemniających. W związku z tym rolety, których poziom zaciemnienia jest bliski lub równy 100% kosztują więcej niż modele półprzepuszczające światło słoneczne.

Istotnym czynnikiem wpływającym na cenę rolety jest sposób sterowania, który może odbywać się za pomocą: sznurka, łańcuszka lub pilota – jeśli rolety są wyposażone w elektryczne sterowanie (jest to najdroższa opcja).

Co więcej, na cenę rolet ma także wpływ sposób ich montażu. Te montowane na ramie okiennej są tańszym rozwiązaniem w porównaniu do rolet, które mocuje się do ściany.

Rodzaje osłon okiennych a ich wycena

Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów osłon okiennych – każdy z nich charakteryzuje się inną budową, estetyką oraz sposobem działania i w związku z tym także ceną.

Oto zestawienie typów osłon okiennych i ich minimalnych cen:

  • rolety wolnowiszące – to podstawowy typ rolet. Z racji ich nieskomplikowanej budowy można je kupić za jedynie 80 zł.
  • rolety w kasecie – zwijany materiał chowa się w kasecie, przez co jest zabezpieczony przed wilgocią, kurzem oraz zanieczyszczeniami. Z tego powodu za rolety w kasecie trzeba zapłacić minimum 100 zł.
  • rolety dzień i noc – składają się z naprzemiennie ułożonych pasów materiału transparentnego oraz nieprzesuszającego światła, które można nakładać na siebie. Tak budowa umożliwia regulację kierunku oraz ilości docierającego strumienia świetlnego. Najmniejszy koszt rolety dzień i noc to 80 zł.
  • rolety rzymskie – podczas podnoszenia rolety do góry tworzą się dekoracyjne fałdy materiału, dzięki temu jest to bardzo efektowna i elegancka osłona okienna łącząca estetykę zasłony oraz funkcjonalność rolety. Dlatego koszt takich rolet zaczyna się od 450 zł.
  • plisy – to wygodne i niezwykle praktyczne osłony okienne, których ceny zaczynają się już od 90 zł.
  • żaluzje aluminiowe – jest to najtańszy typ osłony okiennej, za który trzeba zapłacić minimum 30 zł.
  • żaluzje drewniane – są droższą, ale także trwalszą osłoną okienną w porównaniu do żaluzji aluminiowych. Minimalny koszt żaluzji drewnianych to 140 zł.
  • żaluzje pionowe – koszt tego typu osłony okiennej kojarzonej z biurowcami to minimum 180 zł.