Żaluzje plisowane – idealne rozwiązanie do kuchni

Wybór rolet lub żaluzji do pokoju dziennego czy sypialni jest stosunkowo łatwy – większość osób kieruje się walorami estetycznymi danego rozwiązania. Nieco inaczej wygląda zakup przesłony okna do kuchni. Sposób użytkowania tego pomieszczenia sprawia, że od wybranego rozwiązania wymaga się więcej. Co warto wziąć pod uwagę?

Wybór numer 1: żaluzje plisowane

Jeśli chodzi o aranżację okna kuchennego, największą popularnością cieszą się żaluzje plisowane. Ściśle przylegają one do okna, nie zajmują więc wiele miejsca. Ich montaż nie utrudnia też otwierania okna, a co za tym idzie – wietrzenia kuchni, gdy zapachy z niej dochodzące stają się zbyt intensywne. Przede wszystkim jednak żaluzje plisowane, w przeciwieństwie to zwykłych rolet, można zasuwać zarówno od dołu, jak i od góry. Dzięki dwóm ruchomym profilom można je swobodnie rozwinąć na dowolnej części szyby. Świetnie sprawdzają się więc w roli zazdrostki, gdy przygotowując poranną kawę w piżamie, chcemy schować się przed wzrokiem sąsiadów, lecz jednocześnie wpuścić do kuchni jak najwięcej światła dziennego. Całkowicie zwinięte plisy zasłaniają minimalną część światła okna, dzięki czemu w kuchni jest widno, a przygotowywanie posiłków jest bardzo komfortowe.

Do wyboru, do koloru

Wybór żaluzji plisowanych jest obecnie ogromny. Osoba, która szuka rozwiązania do swojej kuchni, z pewnością znajdzie interesujące ją rozwiązanie kolorystyczne, a także stopień transparentności danego materiału. Plisy pozwalają też na zastosowanie dwóch tkanin w jednym systemie. Dużą popularnością cieszą się modele o budowie plastra miodu. Nie tylko zaciemniają one kuchnię, ale też zapobiegają jej dodatkowemu nagrzewaniu się od promieni słońca. Wybierając żaluzje plisowane do swojej kuchni, warto upewnić się, że dany produkt łatwo utrzymać w czystości. Plisy, których używa się w kuchni, są podatne na zabrudzenia powstające podczas przygotowywania żywności. Dlatego dobrze jest zdecydować się na model odporny na działanie wilgoci, który łatwo doprowadzić do porządku po prostu przecierając wilgotną ściereczką. Przed zakupem żaluzji plisowanych warto też rozważyć wybór mechanizmu ich obsługi. Tańsze są oczywiście modele sterowane przy pomocy górnej i dolnej rynny lub łańcuszka. Za wygodniejsze (i bardziej nowoczesne) z kolei uważa się te, które można obsługiwać elektrycznie.