Żaluzje i rolety jako ozdoba mieszkania

Wykańczając dom, bardzo często pojawia się problem, w jaki sposób wykończyć okna. Zasłony, rolety, a może żaluzje? W obecnych czasach mamy do wyboru wachlarz możliwości jeżeli chodzi o rodzaje rolet czy żaluzji, a także o materiał, z jakiego są wykonane. Dzięki temu każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie. 

Rolety czy żaluzje — co wybrać?

Rolety nie tracą na popularności już od wielu lat. Nie tylko pozwalają ochronić pomieszczenie przed nagrzaniem czy rażącymi promieniami słońca, ale także stanowią istotny element wystroju pomieszczeń, podkreślając ich styl. Rolety nie tylko zdobią pomieszczenie, ale i zapewniają prywatność. W zależności od preferencji, do wyboru mamy kilka rodzajów rolet. Najbardziej popularne są rolety dzień-noc idealne dla osób gustujących w prostych i wygodnych rozwiązaniach, które jednocześnie są bardzo estetyczne. Rolety zaciemniające, w zależności od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane, pozwalają na nawet całkowite zaciemnienie pomieszczenia, w jakim się znajdują. Wspaniale zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń. Interesującym rozwiązaniem jest roleta wiedeńska, która po złożeniu tworzy ozdobny lambrekin nad oknem. Wszystkie rodzaje rolet prosty sposób mocowania, należy je przytwierdzić do ram okiennych, nadproża, ściany lub sufitu. Najnowszym pomysłem na aranżację okien jest zastosowanie plisów – materiału o harmonijkowym ułożeniu umieszczonym w okiennej.

Żaluzje w porównaniu do rolet pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Początkowo wykonywane były głównie z aluminium. Ich pierwotny, surowy wygląd świetnie wpisuje się w popularne obecnie skandynawskie wnętrza. Dla osób lubiących bardziej przytulne klimaty dostępne są żaluzje wykonane z bambusa lub drewna. W  wystrój gabinetu lub kancelarii idealnie wpasują się żaluzje skórzane. W biurach czy urzędach najlepiej sprawdzą się żaluzje pionowe. Na rynku dostępne są żaluzje z regulacją kąta nachylenia lamelek, dzięki czemu świetnie chronią przed upałami w lecie, a izolują od chłodu w zimie. Obecnie możemy zakupić żaluzje we wszystkich możliwych kolorach, a także z różnymi nadrukami, co pozwala na dopasowanie ich ściśle pod swój gust i wnętrze, które aranżujemy. Świetnie chronią przed promieniami słonecznymi, są wytrzymałe i estetyczne.

Rolety i żaluzje — czy warto?

Podsumowując, zarówno rolety jak i żaluzje z pewnością są dobrym i estetycznym sposobem na zapewnienie sobie nie tylko ochrony przed słońcem, ale i prywatności. W zależności od stylu, w jakim utrzymany jest dom lub mieszkanie, dostępny jest ogromny wybór materiałów i rodzajów zarówno żaluzji jak i rolet. Dzięki temu będą one nie tylko nas chronić, ale i cieszyć oczy swoim wyglądem.