Zastosowanie żaluzji fasadowych

Jedną z charakterystycznych cech współczesnego budownictwa mieszkaniowego i biurowego są duże, przestronne okna oraz przeszklenia, które niekiedy zajmują niemal całą ścianę. Dzięki temu światło słoneczne może oświetlać pomieszczenia niemal przez cały dzień. Warto przy tym pamiętać, że naturalne oświetlenie jest najkorzystniejsze dla ludzkiego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niestety w okresie letnim nadmiar światła może przyczyniać się do zbytniego nagrzewania się wnętrz. Warto zatem zadbać o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną.

W przypadku dużych przeszkleń w budynkach najlepiej sprawdzają się żaluzje fasadowe.

Kiedy i w jaki sposób zastosować żaluzje fasadowe?

Żaluzje fasadowe to skuteczny sposób na zabezpieczenie wnętrz przed nagrzewaniem przez padające z zewnątrz światło słoneczne. Obecnie stanowią alternatywę wobec tradycyjnych rolet, które bardzo często okazują się nieskuteczne w nowoczesnym budownictwie. Wraz z solidnymi oknami energooszczędnymi stanowią świetną barierę termiczną oraz akustyczną.

Żaluzje fasadowe sprawdzają się zarówno latem, jak i zimą. Jak już zostało wspomniane, w okresie letnim zaciemniają i powodują przyjemny chłód w pomieszczeniu, a zimą minimalizują straty energii i pozwalają obniżyć nieco koszty ogrzewania budynku.

W nowoczesnych systemach żaluzji fasadowych można zintegrować napęd elektryczny z zegarem sterującym lub czujnikami pogodowymi, zwiększając tym potencjał zastosowanych osłon okiennych. Nowoczesne żaluzje mogą być też sterowane przy pomocy urządzeń mobilnych.

Za sprawą żaluzji fasadowych można z łatwością kontrolować natężenie światła słonecznego, dostosowując je do własnych potrzeb. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pozwalają one na zachowanie prywatności w pomieszczeniu oraz znacznie poprawiają poczucie bezpieczeństwa domowników. Oprócz względów praktycznych warto jednak zwrócić uwagę również na kwestie estetyki. Nowoczesne osłony cechują się bardzo atrakcyjnym wyglądem, dlatego też mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny dla całego budynku.