Zastosowanie żaluzji jako przegród pomieszczeń

Wertikale (verticale), czyli żaluzje pionowe to nowoczesne systemy osłaniające, dedykowane nowoczesnym biurowcom i pomieszczeniom.

Ze względu na liczne zalety, takie jak regulowanie dostępu światła, rozmaite możliwości wykorzystania i estetyczny wygląd są powszechnie stosowane w budynkach korporacyjnych oraz domach mieszkalnych. Jednym z zastosowań żaluzji pionowych jest podział pomieszczeń. Dowiedz się więcej o verticalach i ich funkcjach!

Konstrukcja i rodzaje żaluzji pionowych

Jednym  z elementów konstrukcyjnych verticali jest aluminiowa szyna, której szerokość dobiera się w zależności od potrzeb. Może ona wynosić od 30 do aż 500 centymetrów. Kolejną widoczną częścią żaluzji są lamele, czyli pionowe paski osłaniające (listwy ozdobne), które mogą być wykonane z różnych materiałów: tkaniny, drewna lub aluminium. W zależności od potrzeb można zamówić lamele szerokie (127 mm) lub wąskie (89 mm). Ich długość dobiera się do potrzeb użytkownika, nie może być jednak większa niż 400 centymetrów. Ostatnią częścią budowy żaluzji pionowych jest system sterowania, który może być: standardowy, ręczny obsługiwany z pomocą łańcuszka; skośny do nietypowych kształtów; korbowy, który pełni jednocześnie funkcje rozsuwania, zsuwania i obrotu lameli i najnowocześniejszy elektryczny, w którym umieszczony jest kompaktowy silnik. Ostatni z systemów sterowania jest chętnie wykorzystywany w biurowcach, w których powierzchnia zabudowy żaluzjami jest znacząca. Żaluzje można instalować przy sufitach i ścianach w linii prostej, po skosie i łuku. Elastyczne możliwości montażowe sprzyjają wykorzystywaniu verticali na poddaszach, we wnękach i przy ścianach o nieregularnym kształcie.

Jakie są zalety oraz sposoby wykorzystania żaluzji pionowych?

Istnieje wiele sposobów wykorzystania żaluzji pionowych. Do najpopularniejszych należą: regulacja wpadającego światła słonecznego, a tym samym temperatury w pomieszczeniu oraz chęć zachowania prywatności, w przypadku dużych powierzchni przeszklonych. Przy zamawianiu verticali warto przeanalizować materiał wykonania i kolorystykę lameli, która znacząco wpływa na styl pomieszczenia i właściwości żaluzji. W przypadku jasnych kolorów można optycznie powiększyć wnętrze. Warto pamiętać, że jasne kolory odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenia nie będą się nadmiernie nagrzewały, co sprawia, że warto montować je od strony południowej budynku. Ciemne barwy sprzyjają wypoczynkowi i poczuciu intymności. Ciekawym rozwiązaniem jest posłużenie się żaluzjami jak przegrodami oddzielającymi poszczególne części pomieszczenia. Omawiany sposób świetnie sprawdzi się w miejscach pracy, gdzie występuje konieczność częstych zmian aranżacji pomieszczeń. Czas pandemii koronawirusa sprawił, że domy oraz mieszkania muszą spełniać jednocześnie wiele sprzecznych funkcji i pogodzić: pracę, wypoczynek, ćwiczenia, a także zajęcia szkolne. W tej sytuacji warto pomyśleć o zapewnieniu odrobiny prywatności i zainstalować verticale.

Do niewątpliwych zalet żaluzji pionowych należą:

  • duża trwałość;
  • wyciszenie pomieszczenia. Wykorzystanie specjalnych modeli lameli drewnianych pokrytych wełną mineralną umożliwia stworzenie zasłony akustycznej;
  • uniwersalność, dzięki różnorodności stylów, kolorów i materiałów wykonania lameli.
  • optyczne powiększenie, wydłużenie lub urozmaicenie wyglądu pomieszczenia;
  • prostota i elastyczność konstrukcji;
  • łatwość utrzymania higieny;
  • zapewnienie prywatności.