Czym różni się kaseta płaska od kasety przestrzennej?

Rolety są jednym z nieodłącznych elementów każdego pomieszczenia. Dzięki swojej funkcjonalności oraz zróżnicowanych aspektów wizualnych, tworzą wspaniałe dodatki podkreślające wnętrza.

Decydując się na zakup rolet, wiele osób zastanawia się jaki rodzaj kasety wybrać – płaską czy przestrzenną? Czym tak naprawdę różnią się one od siebie? Przede wszystkim rozmiarem oraz sposobem montażu. Kasety płaskie odstają od ościeżnic na około dwa razy krótszą odległość niż kasety przestrzenne. Z tego powodu są one najlepszym wyborem w przypadku okien blisko obrobionych. Takie rozwiązanie pozwala na swobodne otwieranie i zamykanie. Ponadto, kasety płaskie posiadają prowadnice, które sprawiają, że materiał rolety porusza się tuż przy szybie. Decydując się na montaż kaset płaskich w przedzielonych drzwiach balkonowych, trzeba uwzględnić to, że każda z ościeżnic będzie musiała zostać wyposażona w osobną roletę. Kolejną zaletą jest to, że nawietrznik nie jest przeszkodą w montażu, co niestety jest istotnym problemem w roletach zamkniętych w kasecie przestrzennej. Ze względu na to, że odstają od okien na odległość aż 65mm, nawietrzniki tracą swoją funkcję. Materiał w przypadku kasety przestrzennej nie przylega do szyby, a porusza się swobodnie przed nią, dlatego w przypadku podzielonych drzwi balkonowych nie trzeba montować oddzielnej rolety na każdą ościeżnicę.

Różnice w montażu

Rolety w kasetach płaskich są montowane bezpośrednio do listew przyszybowych na stałe. Zrezygnowanie z tego rozwiązania sprawi, że po ich zdjęciu pozostaną nieestetyczne ślady. Rolety w kasetach przestrzennych są przyklejane do skrzydeł okna, to sprawia, że jest możliwy bezproblemowy i niepozostawiający śladów demontaż.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. W zależności od potrzeb każdy musi podjąć najbardziej odpowiednią dla siebie decyzję. Z jednej strony kasety płaskie wydają się być bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Niestety podczas ich montażu listwy zostają uszkodzone, dlatego z czasem nie można z nich zrezygnować. Z drugiej strony kasety przestrzenne są odrobinę mniej funkcjonalne, ale istnieje możliwość demontażu bez uszkodzenia ościeżnic.