Jak dbać o rolety materiałowe?

Rolety materiałowe są najpopularniejszym typem osłony okiennej. Niestety nadal wiele osób nie wie, że o ten użyteczny element wystroju wnętrza także należy odpowiednio zadbać – dzięki temu przez dłuższy czas będzie on mógł pełnić swoje funkcje, bez utraty pierwotnej jakości. Jednak, aby prawidłowo pielęgnować rolety materiałowe, powinieneś zapoznać się z przygotowanymi przez nas wskazówkami, które pomogą Ci uniknąć nieumyślnego zniszczenia przedmiotu.

Przede wszystkim pozbądź się kurzu z rolet!

Rolety materiałowe pokryte są aperturą – specjalnym tworzywem, zapobiegającym nadmiernemu osiadaniu kurzu i brudu na powierzchni tkaniny. Pomimo właściwości antystatycznych rolet materiałowych, niezbędne jest ich systematyczne odkurzanie, które pozwoli znacznie ograniczyć powstawanie zabrudzeń i wnikanie roztoczy w strukturę tkaniny – jest to szczególnie ważne w domu alergika. Nadmiar kurzu najlepiej usuwać regularnie (raz na tydzień) za pomocą odkurzacza o słabej sile ssania i z delikatną końcówką, która nie uszkodzi materiału. Do odkurzania rolet bez obaw o ich zniszczenie, możesz użyć suchej ściereczki z mikrofibry, szczotki o miękkim włosiu lub rolki z warstwą kleju do usuwania sierści z ubrań.

Jak i czym czyścić rolety materiałowe?

Czasami samo odkurzanie nie jest wystarczające, aby utrzymać rolety materiałowe w czystości, szczególnie wtedy, kiedy na tkaninie widoczne są nieestetyczne odciski palców. Powierzchowne zabrudzenia najlepiej usunąć przy pomocy zwykłej gumki do ścierania. Natomiast zaschnięte plamy możesz ostrożnie zeskrobać. Jeśli czyszczenie na sucho nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, delikatnie zetrzyj plamę przy użyciu lekko zwilżonej ściereczki. Jednak kiedy nie jest konieczne usuwanie zabrudzeń na mokro, lepiej unikać tej formy czyszczenia, ponieważ nadmiar wilgoci może spowodować trwałe odkształcenie lub odbarwienie materiału.

Jak poradzić sobie z trudnymi zabrudzeniami, nie uszkadzając rolet?

W przypadku trudnych zabrudzeń, których nie udało się usunąć zwykłą wodą, możesz zastosować środki czyszczące do delikatnych tkanin. Jednak pamiętaj, aby przed czyszczeniem zdjąć roletę z okna i położyć ją na gładkiej powierzchni. Ponadto staraj się nie używać zbyt wiele siły podczas czyszczenia, aby nie uszkodzić struktury materiału. Z kolei po miejscowym usunięciu plam przetrzyj całą powierzchnię rolety wilgotną szmatką, a następnie suchą, chłonną ściereczką – dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru wody oraz resztek detergentu, co pozwoli uniknąć powstania zacieków i plam. Na koniec pozostaw rozwiniętą roletę do samoistnego wyschnięcia – pod żadnym pozorem nie prasuj rolety, ponieważ wysoka temperatura żelazka trwale zdeformuje tkaninę i uszkodzi jej aperturową powłokę.