Jak światło wpływa na samopoczucie człowieka?

Światło ma kluczowy wpływ na samopoczucie człowieka i jego życie codzienne. Reguluje bowiem aktywność dobową, dając tym samym organizmowi komunikat, kiedy jest czas aktywności, a  kiedy spoczynku. Jak na co dzień dbać o odpowiednią dawkę światła, by działała ona na korzyść człowieka?

Światło dla zdrowia

Światło jest zdecydowanie niedoceniane, jeśli chodzi o jego wpływ na zdrowie. Okazuje się jednak, że jego niedobór może przyczyniać się m.in. do stanów depresyjnych, które w naszym społeczeństwie są coraz częstsze. Obniżenie nastroju pojawia się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy naturalnego światła słonecznego jest zdecydowanie mniej i dzień trwa krócej. Niezwykle ważne jest więc zapewnienie odpowiedniej ilości światła w pomieszczeniach, poprzez systemy regulacji, zapewniające optymalny dostęp promieni słonecznych. Balans jest bardzo istotny. Zbyt duża ilość światła może powodować irytację i męczyć oczy, zbyt mała, wprowadzać w minorowy nastrój. Świetnym rozwiązaniem są żaluzje, które umożliwiają regulację dostępu promieni słonecznych do pomieszczenia, poprzez odpowiednie ułożenie lametek. Zastosowanie takiego sposobu regulacji dostępu światła sprawia, że można w indywidualny sposób dostosować jego natężenie do aktualnych potrzeb.

Komfortowy, regenerujący sen

Zmniejszona dawka światła informuje organizm, że zbliża się czas nocnego odpoczynku. Rośnie wówczas produkcja hormonu zwanego melatoniną, co zwiększa senność oraz przyczynia się do odczuwania rozluźnienia. Właśnie dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią atmosferę w mieszkaniu wieczorami, by z ulicy nie docierało silne i zaburzające równowagę organizmu światło.

Jest to ważne zwłaszcza w sypialni, w której warto zastosować na oknach systemy zaciemniające, np. rolety tkaninowe. Powinno się umieścić je zwłaszcza w pokojach skierowanych na wschód, aby w lecie tuż nad ranem słońce nie budziło o wczesnych porannych porach. Znakomicie w tym przypadku sprawdzą się rolety dzień-noc wykonane z naprzemiennych, poziomych pasów. Sprawia to, że nie blokują całkowicie dostępu do światła, a jednocześnie gwarantują dostateczne, i co najważniejsze, naturalne zaciemnienie pomieszczenia. Umożliwiają one także regulację dostępu światła zgodnie z własnymi upodobaniami.

Światło nie zawsze dobre

W ostatnich latach coraz więcej osób ma problem ze snem, a naukowcy jako jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy upatrują nadmierne korzystanie z komputerów oraz smartfonów w godzinach wieczornych. Problemem jest w tym przypadku ekspozycja na światło niebieskie.

Agresywnie oddziałuje ono na oczy, dlatego też nie tylko doprowadza do zaburzeń rytmu dobowego, ale również przyczynia się do bólów głowy oraz nieostrego widzenia. Właśnie dlatego jedną z podstawowych zasada higieny nocnej jest rezygnacja z używania takich urządzeń przynajmniej na godzinę przed snem.

Również światło z zewnątrz, na przykład światło latarń ulicznych może zaburzać fizjologię snu, dlatego nawet w mieszkaniach warto rozważyć montaż rolet zewnętrznych, które całkowicie zaciemniają pomieszczenie, odcinając dostęp światła z zewnątrz. Można je wyposażyć w dodatkowe czujniki, na przykład zmierzchu, czy czasu, które będą automatycznie odpowiadały na potrzeby, które zaprogramujemy.

Jak doskonale widać światło ma absolutnie kluczowy wpływ na samopoczucie człowieka i jego codzienne funkcjonowanie. Niezbędne jednak jest kontrolowanie jego dopływu, zwłaszcza w pomieszczeniach w których odpoczywa się wieczorami oraz przebywa w ciągu dnia. Można to jednak zrobić za pomocą nowoczesnych przesłon okiennych, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb, zapewniając spokojny, zdrowy sen oraz optymalny dopływ światła w dzień, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom.