Dlaczego plisy wypierają zasłony?

Coraz więcej osób odchodzi się od stosowania zasłon jako osłony okiennej na rzecz rolet lub żaluzji. Jednak to nie jedyne alternatywy dla zasłon. W ostatnich latach na rynku pojawiło się rewolucyjne rozwiązanie – żaluzje plisowane. W powyższym artykule przedstawiamy zalety plis oraz korzyści wynikające z ich zainstalowania.

Prosta a zarazem genialna konstrukcja plis kluczem do ich funkcjonalności

Największą zaletą i jednocześnie wyróżnikiem plis jest ich innowacyjna konstrukcja umożliwiająca precyzyjne i swobodne kontrolowanie światła docierającego do pomieszczenia, poprzez zasłonięcie dowolnej części okna. Jest to możliwe, dzięki temu, że harmonijkowy materiał żaluzji plisowanej może być zwijany zarówno od dołu, jaki i od góry, poruszając się po całej długości szyby. Co więcej, maksymalne zwinięcie plisy odsłania praktycznie całe okno, natomiast całkowite rozwinięcie materiału żaluzji plisowanej pozwala zakryć w całości powierzchnię szyby.

Niezaprzeczalnym atutem plis jest wygodna i prosta obsługa za pomocą rączek znajdujących się przy górnej i dolnej krawędzi materiału – aby złożyć czy rozłożyć plisę nie trzeba używać zbyt wiele siły. Ponadto żaluzje plisowane, choć są delikatne i lekkie, charakteryzują się wyjątkowo solidną oraz wytrzymałą budową. Odpowiednio zamontowana i wysokiej jakości żaluzja plisowana może być użytkowana przez wiele lat bez utraty swojej funkcjonalności, pod warunkiem, że będzie prawidłowo pielęgnowana.

Plisy – osłony okienne idealnie dopasowane do Twoich potrzeb

W odróżnieniu od zasłon plisy montowane są bezpośrednio na ramie okiennej (w sposób inwazyjny lub bezinwazyjny), co sprawia, że przestrzeń wokół okna nie jest w żaden sposób ograniczona – ma to szczególne znaczenie w przypadku niewielkich pomieszczeń, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Warto wspomnieć, że żaluzje plisowane to rozwiązanie przyjazne dla alergików. Na rynku istnieją plisy wykonane z tkanin o właściwościach antystatycznych, które zapobiegają zbieraniu się kurzu oraz cząsteczek brudu. Ponadto czyszczenie materiału plis jest niezwykle łatwe – wystarczy je zdjąć z okna i odkurzyć lub uprać ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu.

Żaluzje plisowane w zależności od typu mogą posiadać także właściwości termoizolacyjne. W tym wariancie materiał plisy jest podwójny i przyjmuje postać plastra miodu, który od wewnętrznej strony pokryty jest srebrną powłoką odbijającą promienie słoneczne, zapobiegającą nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia.